Mivel vadásznak a gyorshajtókra?
2010.12.17. 11:14

Ezt az összeállítást a minőségi navigációs berendezések, fedélzeti kamerák és radardetektorok hazai specialistájának, a Traveltech kft-nek a segítségével állítottuk össze. Jelenleg hazánkban többféle berendezéssel is mérnek, ami azt jelenti, hogy készülék legyen a talpán, amelyik mindegyikről időben értesít minket. A különböző sebességmérő készülékek létjogosultságát, a baleseti statisztikák javulása bizonyítja leglátványosabban. Fontos tudni, és tudomásul is kell venni, hogy a halállal végződő balesetek számának jelentős csökkenése is, ezeknek a már időnként elavult, időnként pedig a legújabb csúcstechnikát felvonultató, korszerű berendezésekkel zajló ellenőrzésnek köszönhető.
Sokszor hallottuk már: „én nem szoktam gyorsan menni, mégis belecsúsztam múltkor egy traffipaxba, és egy kisebb vagyonba került a bírság”. A sebességmérés szükségességét, napjainkban már senki nem vitatja, de ez persze nem jelenti azt, hogy egy pillanatnyi figyelmetlenségért, szívesen fizetnénk ki akár százezres bírságot. Egy dolgot azonban tudnia kell mindenkinek. Attól, hogy az autóban van ilyen készülék, nem válik senki halhatatlanná, sőt akiket az esetleges felelőtlenségünkkel meggyilkolunk, azokat sem fogja senki és semmi feltámasztani. A lényeg tehát az, hogy egy ilyen készülék beszerzése után se veszítsük el az önkontrollt, és a magunk illetve mások iránti felelősségérzetet, és akkor ezeket a detektorokat is lehet úgy és arra használni, amire kitalálták őket.
Tehát jöjjön a lista, persze a teljesség igénye nélkül, mert olyan kihelyezhető sebességmérő készülék is van, amit semmi nem jelez ki, mert nincs jel!! Ezt majd egy későbbi cikkben mutatjuk be. Megnyugtatásként annyit, hogy egyenlőre csak 1db van belőle, az is Borsodban üzemel... valahol... pontosabban hol itt, hol ott.... Tehát csak óvatosan!
Multanova 6F
Magyarországon ez a leggyakoribb traffipax, kerek (kúp alakú) radarjáról ismerhető fel. A 34,3 GHz-es frekvencián (Ka sáv) működik, menet közben is képes a sebességet megállapítani. A magas frekvencia és kis teljesítmény miatt detektorokkal ez a legnehezebben észlelhető.
Traffipax Speedophot
Ez a szabad szemmel legnehezebben észrevehető radar, mivel a radarsugárzó belesimul a lökhárítóba. Menet közben is használható, a 24,125 GHz-es frekvencián (K sáv) dolgozik.
Traffipax Microspeed 09
Ez a radar csak álló helyzetben képes mérni a közeledő és távolodó autókat egyaránt. A 13,45 GHz-es frekvencián (Ku sáv) üzemel,
ezeket az amerikai frekvenciás detektorok (régebbi Cobra, stb.) nem képesek észlelni.
Nálunk a radarok negyede ilyen.
|
Ramet7
A rendőrség legújabb beszerzése. Nehéz észrevenni és detektor nélkül nem is lehet megállapítani, melyik dobozban működik radar. A 34,3 GHz-es frekvencián (Ka sáv) üzemel, de a Multanovával ellentétben nagy energiával ad, ezért detektorral könnyű előre jelezni. |
A fényképkészítési távolság a radaros sebességmérőknél csak maximum 40-45 méter.
FámaLézer I
Ebből csak 1 db létezik, a Szigetszentmiklósi Rendőrkapitányság használja (M0). Maximális mérési távolság: 600 méter Rendszámleolvasás: max. 80 méterről. Lézerátmérő 300m-en: 150cm.
FámaLézer II
A rendőrség 20db-ot vásárolt ebből a készülékből. Maximális mérési távolság: 1000 méter Rendszámleolvasás: max. 80 méterről. Lézerátmérő 300m-en: 120cm.
FámaLézer III
Ez a legújabb lézer, a rendőrség eddig 26 darabot vásárolt belőle. Autóba is szerelhető, 5 db képes menet közben is mérni. Maximális mérési távolság: 1800 méter Rendszámleolvasás: max. 120 méterről. Lézerátmérő 300m-en: 90cm.
VHT Muvitas
Régebbi, autóban használható modell, még 14 darab van belőle. Mivel csak rövid távolságon dolgozik, ezért az ablakban lévő lézerdetektorok gyakran nem jelzik. Maximális mérési távolság: 250 méter Rendszámleolvasás: max. 80 méterről 
SCS-102B
Idén egy teljesen új lézeres sebességmérőt kezdett használni a magyar rendőrség. Az NJL Kft. által forgalmazott SCS-102 típusú sebességmérő az amerikai LTI által frissen kifejlesztett Universal Laser Sensor-t használja sebességmérésre.
|
|