Autó-Motor : NAPENERGIA – MEGÚJULÓ ERŐFORRÁS AZ AUTÓGYÁRTÁSBAN |
NAPENERGIA – MEGÚJULÓ ERŐFORRÁS AZ AUTÓGYÁRTÁSBAN
2011.05.14. 09:10

A Ford Michigan Összeszerelő Üzemében munkába állt Michigan állam egyik legnagyobb napenergia-rendszerének első üteme, megújuló energiát szolgáltatva az üzemanyag-takarékos kisautók gyártásához. A rendszer megalkotása a Ford, a DTE Energy, az Xtreme Power, Wayne város és Michigan állam együttműködésének eredménye.
A rendszer által termelt megújuló energiát a Ford a napjainkban a hazai márkakereskedésekbe is megérkező új Focus amerikai piacra történő gyártása során hasznosítja. Ugyanebben az üzemben készül a Focus Electric – a Ford első, zéró károsanyag-kibocsátású, akkumulátoros elektromos személyautója –, valamint a C-MAX Hybrid és a C-MAX Energi plug-in hibrid is.
A napenergia-rendszer egyben kísérleti alternatív energia-projekt is, s a működéséből nyert tapasztalatok a rendszer későbbi felhasználását szolgálják majd más Ford-üzemekben. A Michigan Üzemben a későbbiekben egy másodlagos, kisebb rendszer is működik majd, amely a gyár világításához szolgáltat áramot.

„Ez a napenergia-rendszer lehetőséget nyújt arra, hogy megvizsgáljuk az alternatív energia felhasználásának lehetőségeit a világ különböző pontjain működő gyártólétesítményeinkben. Vállalatunk fenntarthatósági törekvéseiben ez rendkívül fontos kezdeményezésnek számít.” - fogalmaz Jim Tetreault, a Ford észak-amerikai gyártásért felelős alelnöke. „A Michigan Összeszerelő Üzemet olyan létesítménnyé alakítottuk, amely megtestesíti rugalmas gyártási módszereinket, és új szabványokat teremt a zöld gyártási folyamatok területén.”
Az energia tárolása
A Ford a DTE Energy vállalattal együttműködve építette fel az 500 kilowattos naperőművét a Michigan Összeszerelő Üzemben. A rendszerhez egy 750 kilowattos energiatároló is tartozik, aminek akkumulátorai 2 millió wattórányi energia elraktározására képesek – ez 100 átlagos michigani háztartás egyévi energiaigényének felel meg. A projekt része egy 50 kilowattórás létesítmény is, ami a járművek akkumulátorait is felhasználja az energia tárolására. A Dynamic Power Resource üzemi energiatároló és energia-elosztó rendszert a texasi Xtreme Power vállalat szállította.
A napenergiát hasznosító technológia a DTE Energy kísérleti SolarCurrents programjának terméke; a fotovoltaikus rendszereket a következő öt év során magánszemélyek házainak tetejére is telepítik majd, 15 megawatt villamos energiát állítva így elő Michigan délkeleti részén. A Michigan Összeszerelő Üzemben futó projekt pénzügyi megvalósításában szerepet kapott a DTE Energy vállalat SolarCurrent programjának 3 millió dolláros támogatása, a Michigani Közszolgálati Bizottság 2 millió dolláros adománya az intelligens elektromos hálózatok kifejlesztését célzó állami projekt keretében, valamint a Ford mintegy 800 ezer dollárnyi, természetbeni hozzájárulása.

„Ez a több millió dolláros befektetés csupán egy része annak az összegnek, amit a DTE Energy a megújuló energia területére fordít.” – teszi hozzá Trevor Laurer, a DTE Energy alelnöke. „Nagy örömmel tölt el minket, hogy együttműködésünk a Forddal újabb jelentős lépést jelent a környezetvédelemben, s hogy mindez egybecseng az állam törekvéseivel a megújuló energia hasznosítására.”
A napenergia az elektromos hajtású járművek feltöltésére is használható
A Ford tíz töltőállomást is felszerel a Michigan Összeszerelő Üzemben, hogy bemutassa, hogyan alkalmazható a megújuló forrásból származó energia a fejlett feltöltő technológiák és az intelligens elektromos hálózatok révén. Ezeken az állomásokon azokat az elektromos hajtású járműveket töltik majd fel, amelyek az üzem különböző létesítményei közt szállítják az alkatrészeket és részegységeket. A kísérleti projekt részeként azt is megvizsgálják majd, hogyan használhatók fel energiatárolásra a járművek kiszerelt akkumulátorai, miután életciklusukban elérték azt a szakaszt, hogy az autók energiaforrásaként már nem alkalmazhatók.

Fenntartható energiagazdálkodás
A Michigan Összeszerelő Üzem vegyesen használ majd fel megújuló és hagyományos forrásból származó elektromos áramot. A naperőművel előállított energia az üzem villamos elosztórendszerébe kerül; ha a gyár éppen nem működik, a napelemekben termelődő áramot a Dynamic Power Resource tárolórendszer gyűjti össze a későbbi felhasználásra, így akkor is biztosított az energiaellátás, ha a napsugárzás nem megfelelő erősségű.
„Az Xtreme Power örömmel vett részt ebben az úttörő projektben két igencsak progresszív vállalattal, a Forddal és a DTE-vel közösen.” - fogalmaz Carlos Coe, az Xtreme Power elnök-vezérigazgatója. „Ez a program kiválóan demonstrálja Dynamic Pover Resource rendszerünk rugalmasságát. Új terméket fejlesztettünk ki, ami az új környezetre méreteztünk és a bevált technológiák újfajta felhasználására programoztunk.”
Az intelligens elektromos rendszer segítségével a Michigan Összeszerelő Üzem energiatárolói a hálózatról is feltölthetők a csúcsidőszakon kívül, amikor olcsó az áram. Ennek köszönhetően az üzem a csúcsidőszakban is alacsonyabb költséggel működhet, ráadásul így csökken a hálózat időleges terhelése is.

„A Ford számos kezdeményezést indított már útjára a megújuló energiaforrások felhasználásra; a Michigan Összeszerelő Üzem naperőműve mellett Ohio államban geotermikus energiát hasznosítunk, az Egyesült Királyságban és Belgiumban pedig szélerőműveket működtetünk.” – avat be Donna Inch, a Ford Land elnök-vezérigazgatója. „Ez a naperőmű újabb jelentős lépés a fenntarthatóság felé vezető utunk során.”
|